Do niedawna pokutowało stwierdzenie, że buty dla małe dziecko powinno przygodę z chodzeniem zacząć od butów z usztywniona kostką i podeszwą.

Sama obserwowałam u moich córek , że nie jest to dobre rozwiązanie, szczególnie , gdy dziecko późno zaczyna chodzić a długo raczkuje. Moje córki podświadomie zdejmowały buciki i wolały chodzić na boso. Skarpetki antypoślizgowe sprawdzały się ale na krótko, zsuwały się ze stopy i często nóżki były w nich spocone. Dobrze , że trafiłam na paputki, buciki polskiego producenta, z polskich garbarni, które nie dość , że są ładne to jeszcze funkcjonalne i bezpieczne dla dziecka.

Stymulują stópki do odpowiedniej pracy, a co za tym idzie harmonijnego rozwoju mięśni.

Nosząc je stopa pracuje prawidłowo, zarówno jej dolna część (podeszwa) jak i górna.

Dodatkową zaletą jest to, że stopa swobodnie oddycha i nie poci się, można je założyć na bose stópki i nie powodują odparzeń.

Nie bez znaczenia jest fakt, że paputki otrzymały prestiżowy znak Stowarzyszenia Amerykańskich Lekarzy Pediatrów.

Odpowiedź eksperta: dr med. Iwona Jańczewska, specjalista pediatra ( Mamopedia.pl - Największa encyklopedia dla mam )

- " Nie jest wskazane zakładanie dziecku sztywnych butów w domu, tak jak nie zakładamy sztywnych rękawic na ręce. Stopa nie potrzebuje wspomagania, lecz ruchomości i swobody. Dzieci uwielbiają biegać boso i chyba wiedzą co robią. Chodzenie bez bucików to doskonałe ćwiczenie dla małych nóżek, palce swobodnie się zginają, co pomaga w kształtowaniu się mięśni i sklepienia stóp.... "

Podsumowując:

- "Nie warto inwestować w buciki gorszej jakości, których używanie nie wyjdzie naszemu dziecku na zdrowie. Powinniśmy wiedzieć, jak wiele zależy od kupna butów, "nawet" jeśli są to tylko buciki po domu. To właśnie buciki po domu bardzo często są zaniedbywane. Nierzadko myślimy, że jeśli kupiliśmy już dziecku dosyć drogie buty do chodzenia po dworze, to buciki po domu mogąbyć tanie i byle jakie.... Nic bardziej błędnego ! Bo w gruncie rzeczy w jakim obuwiu dziecko chodzi najwięcej w ciągu dnia ? "

( Źródło : Parenting.pl - Małe stópki ? - Wielka odpowiedzialność. Olga A. Guenthoer )

Zakres dostępnych rozmiarów jest od 0-6 m-cy aż do 7 lat. Dziś moja 6 letnia córka nie wyobraża sobie innych paputków , mam nadzieję , że wkrótce będą większe rozmiary.